Home > Aktualności > II Leszkowska Biesiada Świętojańska – podsumowanie

II Leszkowska Biesiada Świętojańska – podsumowanie

 

II Leszkowska Biesiada Świętojańska, która odbyła  się 23 czerwca 2012 roku,  była  okazją do integracji miejscowej społeczności. Duża grupa mieszkańców wsi Leszkowice i Gminy Ostrówek wzięła  bezpośredni udział w przygotowaniach (ponad 60 osób w różnym wieku). Była to sposobność do wymiany doświadczeń oraz  poprawy  komunikacji międzypokoleniowej.

Organizatorzy przygotowali folder „Leszkowice 1317-2012” ukazujący długą i bogatą historię wsi. 

(Dostępny Tutaj)

Przeprowadzili  konkurs fotograficzny, a zgromadzone zdjęcia zaprezentowali w formie wystawy, którą można oglądać przez cały  lipiec w miejscowej remizie OSP. 

Leszkowska Biesiada Świętojańska miała za zadanie wyeksponować piękno i niepowtarzalność miejscowej tradycji związanej:

– z legendą o Tatarskiej Górze, miejsce historyczne i legendarne oddalone o ok.1km od miejsca biesiady (pokaz grupy Tatarów ze Studzianki pod kierownictwem Łukasza Wędy)- podchody, zwiad, porwanie rusałek i spalenie wsi – to elementy pokazu; wszyscy chętni mogli spróbować strzelania z łuku  do tarczy.

– ze spławianiem drewna rzeką Wieprz – Wisłą do Gdańska (oryle- spływ tratwą, jako element spektaklu plenerowego; Janek – bohater spektaklu odpływa tratwą do Gdańska, by tam zdobyć fortunę i starać się o rękę Marysi). W XIXw. w Leszkowicach było 100 tratew.

– wypasaniem koni na łąkach nad Wieprzem (pokaz układania koni Kozacy pod wodzą atamana Radosława Skowrona); brawurowy pokaz wzbudził ogromne emocje; jeźdźcy i konie prezentowali się znakomicie na rozległym Leszkowskim stepie.

– z odpustami na św. Jana i nocą świętojańską (odpust na św. Jana w parafii Leszkowice; położenie wsi nad brzegiem rzeki oraz długa historia – najstarsze zapiski o miejscowości sięgają 1317 roku)

Grupa mieszkańców pod kierunkiem Wioletty Wierzbickiej przygotowała spektakl plenerowy. Tradycyjne pieśni ludowe pięknie zabrzmiały w wykonaniu młodych. Chłopców w tradycję wprowadzał w spektaklu Dziadek (Zdzisław Żmuda), o mocy ziół opowiedziała i rad młodym udzielała Babka (Danuta Burzyńska). Główne role w spektaklu zagrali :  Zuzanna Wierzbicka (Marysia) i Marek Mazur (Janek). pozostali aktorzy: Jakub Włodek, Bartłomiej Olek, Dawid Kocyła, Tomasz Pawełczak, Jakub Praczyk, Olga Nogal, Natalia Pawełczak, Natalia Praczyk, Benia Pęksa, Eliza Ligęza, Olga Patronowicz. Na tratwie flisakami byli: Zbigniew Wierzbicki i Sławomir Paśnik.

Koncert Józefa Brody, Janusza Kohuta i Katarzyny Brody-Firli zatytułowany „Muzyka serca i rozumu” – to coś wyjątkowego i niepowtarzalnego. Znakomici artyści nie tylko zgodzili się przyjechać do Leszkowic i wystąpić na łące (bez sceny), ale byli pod wrażeniem miejsca i atmosfery. W programie koncertu znalazły się najciekawsze utwory inspirowane folklorem Podbeskidzia w oryginalnych aranżacjach, z użyciem unikalnych instrumentów ludowych takich jak: trombita, okaryna, słomka, drumla, fujarki, gajdy i inne, w połączeniu z klasycznymi.  Słowa pieśni i komentarz pana Józefa przypomniał o odwiecznych prawdach przekazywanych przez pokolenia  ludzi żyjących blisko natury, ich  głębokiej i praktycznej mądrości.

 Konkursy i zabawy dla biesiadników (konkurs Janów, rzut biustonoszem, rzut męskim przyodziewkiem, konkurs na najpiękniejszą rusałkę, konkurs dla czarownic, strzyg i innych poczwar; poszukiwanie kwiatu paproci) miały  na celu zachęcić wszystkich do czynnego udziału w imprezie. Konkurs Janów – w tym roku mierzyliśmy szerokość Jana w barach.  "Rzut biustonoszem” i  "Rzut męskim przyodziewkiem" (marynarą) polegał na tym,  aby rzucić jak najdalej. Konkurs na "Najpiękniejszą Rusałkę"  wygrała Eliza Cieniuch z Leszkowic . Konkurs dla czarownic, strzyg i innych poczwar zgromadził głównie panów. Ten kto znalazł kwiat paproci będzie szczęśliwy przez okrągły rok, a fortuna będzie mu sprzyjać.  Uczestnicy zgromadzeni przy ogniskach  wypuścili w niebo lampiony, które spokojnie poszybowały w rozgwieżdżone niebo. Biesiada przy ogniskach z muzyką trwała "do białego rana".

Program imprezy miał pokazać uczestnikom bogactwo przeszłości tego miejsca, jego wyjątkowość, a za razem był sposobem zachęcenia do aktywności i wspólnego działania.

Zaangażowanie pozwoliło włączyć mieszkańców w działania na rzecz promocji terenów nadwieprzańskich, zwrócić ich uwagę na wartości i potencjał, zawarty w miejscu i w nich samych.

Most i łąka z naturalną plażą od pokoleń były celem spacerów i spotkań towarzyskich mieszkańców. To urokliwe miejsce zasługuje na promocję i miano wizytówki turystycznej Gminy Ostrówek. Taka impreza pomoże mieszkańcom docenić walory miejsca, w którym mieszkają – a gościom zwrócić uwagę na ten zakątek na trasach rowerowych,  kajakowych wytyczonych przez LGD „Doliną Wieprza i leśnym szlakiem”. Może się ona wpisać na stałe w kalendarz nie tylko lokalnych , ale także szerzej znanych wydarzeń kulturalnych w naszym regionie.

One thought on “II Leszkowska Biesiada Świętojańska – podsumowanie

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.